štvrtok, 7 decembra, 2023

„ak by sa zákonom stanovila výška platu starostov/primátorov maximálne na 2000, eur mesačne…koľko ľudí by malo záujem o túto funkciu…“

Najčítanejšie

Viaceré samosprávy po celom Slovensku včera vypli na protest verejné osvetlenie…
Samozrejme, že v čase krízy je nevyhnutné, aby vláda riešila problémy súvisiace s energetickou krízou…no na druhej strane, by sa mali kompetentní zamyslieť nad tým, ako nehospodárne pristupuje samospráva k peniazom náš všetkých.
Príkladom môže byť plat starostu/primátora.
V obci s počtom obyvateľov (3001 – 5000) sa základný plat pohybuje v sume 3121 eur – cena práce: 4219 eur. Ak má zastupiteľstvo, ktoré mu dopraje a schváli 60% navýšenie platu…jeden mesiac starostovania nás všetkých stojí vrátane odvodov 6752 eur. Za jeden rok nás jeden človek stojí 50 628 – 81 240eur.
Primátor obce (50 001 – 100 000 obyvateľov) základný plat + odvody = 6198 eur….pri 60% navýšení platu každý mesiac z obecnej kasy odíde suma 9917 eur.
Primátor obce nad 100 000 obyvateľov – základný plat + odvody = 6968 eur…pri 60% navýšení platu každý mesiac z obecnej kasy odíde suma 11 149 eur.
Bola by som veľmi zvedavá, ak by sa zákonom stanovila výška platu starostov/primátorov maximálne na 2000, eur mesačne…koľko ľudí by malo záujem o túto funkciu…možno aj toto by bola cesta, ktorou by sa do funkcie starostov/primátorov hlásili ľudia, ktorým ide úprimne o rozvoj a zveľaďovanie obce.
Koľké milióny eur by sa ušetrili aj týmto opatrením!
PS: Zaujímavá by bola aj diskusia, čo sa týka zníženia platov poslancov v Národnej rade…
Zdroj: FB

Podobné články

3 KOMENTÁRE

  1. Materiálny život v kapitalizme prináša aj túto sociálnu deformáciu. Povinní zastupiči si myslia, že za ich údajnú ťááážkú prácu vo vedení dedín a miest je potrebné ťáááážko finančne aj túto zhodnotiť. Veľký omyl. Nič by som im nedal, ani tých 2000€. Spoločenské postavenie, dobrý deň pán starosta, dobrý deň pán primátor, je poslanie . Nie je to studnica ťažkých zárobkov. Taký Rybníček v Trenčíne . Veď tento si myslí, že riadi minimálne pol zemegule. Alebo aj tí ostatní. A zodpovednosť? Komu? Na ľudí sa tak často kašle. Taký bývalý šéf združenia miest Sýkora – išiel z kože vyskočiť, keď konečne až ústavný súd zamietol upratovanie občanov cudzích chodníkov. Nuž pekné slovo na neho naozaj nemám. Obyčajný zástanca poddanstva . Fuj.
    Takže v jednej vete – Post hlavy obce nie je zdroj mamonu, je to služba občanom. A mnohí sú už dávno odsúdení.
    ivča

  2. Anonymovi o 11:37!
    Nikomu by koruna z hlavy nepadla a nik by sa nezodral k smrti, keby si chodník pred vlastným domom občas pozametal. Lebo ono by to mohlo dopadnúť aj tak, že cudzí, teda obecný alebo mestský chodník obec zruší a do baráku si bežkaj po hline a kamení.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články